Czechy: Zeman i Drahoš w II turze, Mikroblog #22, Koło Spraw Zagranicznych

#MIKROBLOG #22

Zeman zmierzy się z Drahošem w II turze wyborów prezydenckich

Po przeliczeniu wszystkich głosów po I turze wyborów prezydenckich, która miała miejsce wczoraj i przedwczoraj, urzędujący prezydent Miloš Zeman zebrał 38,56 %, a były przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk, Jiří Drahoš, 26,6 %, przy frekwencji 61,92%. Druga tura odbędzie się za dwa tygodnie, 26 i 27 stycznia.

Wynik wyborów prezydenckich w Czechach będzie mieć wpływ zarówno na sytuację polityczną w kraju, jak i na politykę międzynarodową. Zeman, eurosceptyk, wielokrotnie wypowiadał się przeciwko unijnej dyrektywie w sprawie limitów migracyjnych i wzywał do położenia kresu sankcjom wobec Rosji. Drahoš natomiast powiedział w sobotę, że uważa politykę zagraniczną za kluczową i podkreślił „trwałe zakotwiczenie Republiki Czeskiej w Europie, partnerstwo z NATO i znaczenie więzi w przestrzeni euroatlantyckiej”.

W kontekście polityki wewnętrznej, Drahoš uznał za „niedopuszczalne”, aby premierem był człowiek, który stoi w obliczu odpowiedzialności karnej, wyraźnie odnosząc się do nowo wybranego premiera Andreja Babiša. Zeman wielokrotnie bronił premiera w mediach, mimo ciążących nad nim zarzutów o wyłudzenie funduszy unijnych w kwocie ok 2 mln euro. Babiš oficjalnie poprał Zemana w wyborach, a jego ugrupowanie ANO nie wystawiło swojego kandydata.

Mimo wygrania przez Zemana pierwszej tury, komentatorzy oceniają, że będzie miał trudności
w drugiej, ponieważ możliwość mobilizacji wyborców, przy frekwencji na poziomie 60%, jest bardzo ograniczona. Czeski elektorat można obecnie podzielić na dwa boki:

Zeman i Hannig (nacjonalista i eurosceptyk), którzy razem mają ok 40% głosów, Drahoš, Hilšer, Fischer, Horáček, Topolánek (trzej niezależni kandydaci reprezentujący różne środowiska), którzy razem mają ok. 56%.

Druga tura może się więc okazać bardzo korzystna dla Drahoša, jednak będzie ona także testem jego zdolności politycznych – nie dostanie on głosów byłych kontrakandydatów za darmo, zaś Zeman i jego sztab zapewne użyją przeciwko niemu całej broni, którą dysponują.

Dotychczasowa taktyka wyborcza Zemana, opierająca się na niewystępowaniu w mediach oraz odmawianiu udziału w debatach telewizyjnych, spotęgowała spekulacje na temat rzekomego złego stanu zdrowia prezydenta, jednak kilka dni przed I turą, lekarze z prezydenckiego personelu medycznego stanowczo zaprzeczyli tym doniesieniom.