Dr Hanna Schreiber na posiedzeniu UNESCO w Korei (wyspa Jeju)

Dr Hanna Schreiber wzięła udział w dniach 30.11-9.12.2017 w posiedzeniu Komitetu Międzyrządowego ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, powołanego na mocy Konwencji UNESCO z 2003 roku oraz w towarzyszącym mu Forum Organizacji Pozarządowych akredytowanych przy Konwencji (jako członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych). Posiedzenie miało miejsce na wyspie Jeju (Republika Korei). Dr Hanna Schreiber reprezentowała Polskę jako prelegentka podczas Forum NGOs, dyskutant oraz członek polskiej delegacji (jako wiceprzewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN). Wzięła również udział w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących przygotowywania nowych międzynarodowych wniosków na listy UNESCO.

Podczas posiedzenia Komitetu podjęte zostały decyzje o wpisie 33 kolejnych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego z całego świata, m.in. umiejętności budowy organów i gry na organach (Niemcy), tradycji przyrządzania i dzielenia się dolma (gołąbkami w liściach winogron) z Azerbejdżanu, tańca kochari z Armenii, sztuki przyrządzania i wypiekania pizzy neapolitańskiej (pizzaiuolo) z Włoch czy  gry na bębnie sega na wyspie Rodrigues (Mauritius) na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości oraz 6 elementów, w tym np. języka gwizdów z Turcji czy pieśni pasterskich w regionie Llanos (Kolumbia i Wenezuela) na Listę Dziedzictwa Niematerialnego Wymagającego Pilnej Ochrony. Do Rejestru Dobrych Praktyk wpisano m.in. funkcjonowanie chitalishte (lokalnych ośrodków kultury) w Bułgarii oraz działalność ośrodka rzemieślniczego w Marguilan w Uzbekistanie, jako przykład ochrony tradycyjnych technik wyrobu jedwabnych tkanin, atłasu i adrasu. Obecnie wszystkie 3 listy liczą łącznie 470 wpisów ze 117 krajów. Zostały przyjęte również raporty okresowe z implementacji Konwencji. Posiedzeniu towarzyszyły różnorodne wydarzenia kulturalne i naukowe, w tym posiedzenie grupy roboczej ds. badań naukowych, której dr Schreiber jest członkiem.

Następne spotkanie Komitetu odbędzie się za rok na Mauritiusie (listopad/grudzień 2018). Zapadnie na nim decyzja dotycząca możliwości wpisania szopkarstwa krakowskiego na Reprezentatywną Listę UNESCO. Koordynatorem działań związanych z wnioskiem była dr H. Schreiber.