Seminarium międzynarodowe: Evolving Global Politics: Indian and European Perspectives – 2 czerwca

Instytut Stosunków Międzynarodowych UW i Centrum Europejskie UW zapraszają na seminarium: Evolving Global Politics: Indian and European Perspectives, które odbędzie się 2 czerwca, 11.00-13.00, w sali 214, Aleja Niepodległości 22 w Warszawie.

Plan seminarium:

• Professor Bogdan Góralczyk (Centre for Europe, University of Warsaw)
    EU at the Crossroads: Internal and External Challenges
  • Professor Shantanu Chakrabarti (University of Calcutta)
    Changes in Global Politics: Indian Perception
  • Professor Rajendra K. Jain (Centre for European Studies, School of International Studies, Jawaharlal Nehru University)
    India and the European Union: Narratives, Perceptions, Prospects
  • Professor Jakub Zajączkowski (Institute of International Relations, University of Warsaw)
    New India’s Strategy in Asia-Pacific region
  • Professor Gulshan Sachdeva (Europe Area Studies Programme, Centre for European Studies, School of International Studies, Jawaharlal Nehru University)
    Relevance of the EU in India’s Evolving Foreign Economic and Security Interests

Chair: Dr. Kamil Zajączkowski (Centre for Europe, University of Warsaw)