Międzynarodowe seminarium nt. Security Dynamics in the Middle East

10 grudnia odbyło się międzynarodowe seminarium naukowe pt. Security Dynamics in the Middle East, w którym uczestniczyli Prof. Michael Gross z University of Haifa, Prof. Zachary Levey z University of Haifa I Prof. Edward Haliżak z ISM.

Seminarium zorganizowane było przez ISM UW i School of Political Science, University of Haifa przy współpracy z Akademickim Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej i z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Plan seminarium:

SECURITY DYNAMICS IN THE MIDDLE EAST

• Prof. Michael Gross, University of Haifa, Is Realism Enough? How Legal and Humanitarian concerns affect national Security in Israel
  • Prof. Zach Levey, University of Haifa, Israel’s Strategic Perspective: A Broad View
  • Prof. Edward Halizak, Iranian factor in the Middle East security complex
  • Prof. Justyna Zając, Is EU effective security actor in the Middle East?

Sum up: Security dynamics in the Middle East – agenda for cooperation in research and development in the frame of the Horizon 2020 – dr Jakub Zajączkowski

Chair: dr. Jakub Zajączkowski