Spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych

11 maja 2018 r. o godz. 11:30 Koło Spraw Zagranicznych ISM UW we współpracy z The Rafal Lemkin International Law Society zorganizowało spotkanie z Jerzym Baurskim – Dyrektorem Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ. Wzięły w nim  udział także Karoliną Krywulak i Joanną Pilaszek. Spotkanie dotyczyło niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Pierwszą część spotkania stanowiły wystąpienia prelegentów. Jerzy Baurski przedstawił główne kwestie związane z niestałym członkostwem Polski w RB. Poruszył też temat prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która przypada na maj oraz sprawy debat organizowanych na forum ONZ. Omówił również najważniejsze problemy, z którymi Polska będzie musiała się mierzyć w takcie miesięcznej prezydencji.

Następnie głos zabrały panie Joanna Pilaszek i Karolina Krywulak poruszając temat debat w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Drugą część spotkania stanowiły pytania do prelegentów. Głos zabrało wiele osób. Przedstawiono pomysły dotyczące propagowania niestałego członkostwa Polski w RB ONZ. Jedno z pytań związane było z wycofaniem się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem i dotyczyło stanowiska Polski w tej sprawie. Pytano też także o aspekty techniczne funkcjonowania polskich dyplomatów w ramach ONZ o kwestię koreańską. Okazało się, że poprzez niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa udało się odświeżyć stosunki dyplomatyczne z takimi państwami jak Wenezuela, czy też zorganizować spotkania z partnerami, którzy nie zajmowali jak dotychczas priorytetowej pozycji na liście polskich partnerów. Przykładem takiego państwa jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania zakończyła się część merytoryczna spotkania. Na koniec spotkania wykonane zostało zdjęcie prelegentów i uczestników.

W przyszłym roku planowana jest kontynuacja współpracy pomiędzy Kołem Spraw Zagranicznych, a Ministerstwem Spraw Zagranicznych.