Studenci ISM na spotkaniu DonaldaTuska z Angelą Merkel

W środę w Kancelarii Premiera Donald Tusk przyjął kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Najważniejszymi tematami spotkania były współpraca energetyczna oraz kryzys na Ukrainie.

Premier Donald Tusk powitał kanclerz Angelę Merkel około godziny 13:30. Po wspólnej sesji zdjęciowej w Sali Zegarowej Kancelarii Premiera przywódcy Polski i Niemiec odbyli półgodzinną rozmowę w cztery oczy oraz zjedli roboczy lunch, w którym uczestniczyli także inni przedstawiciele obu krajów, w tym m.in. prof. Władysław Bartoszewski. Jednodniowa wizyta Angeli Merkel w Warszawie była początkowo zaplanowana na styczeń, jednak strona niemiecka poprosiła o przełożenie jej ze względu na problemy zdrowotne pani kanclerz po wypadku podczas jazdy na nartach pod koniec grudnia.

Pierwszym tematem poruszonym podczas spotkania w cztery oczy była propozycja wspólnej polityki energetycznej w ramach Unii Europejskiej. Szefowie rządów Polski i Niemiec rozmawiali o koncepcji wspólnego rynku gazowego. Zgodnie z planem Unia Europejska miałaby kupować gaz od Rosji (uwzględniając potrzeby członków), a następnie dzielić gaz i rachunek między państwa. Wzmocniłoby to pozycję negocjacyjną UE wobec Rosji, a także bezpieczeństwo energetyczne członków. Perspektywa jest jednak daleka. W wielu krajach za zakup i dystrybucję gazu odpowiedzialne są prywatne przedsiębiorstwa. „Jest wciąż wiele do zrobienia” – mówiła Angela Merkel. Zgodnie podkreślono, że potrzeba „większej solidarności energetycznej w obrębie UE”.

Drugim tematem spotkania był kryzys ukraińsko-rosyjski. Tusk i Merkel zapowiedzieli stworzenie specjalnej pomocowej misji organizacyjnej dla Ukrainy, w której być może udział weźmie również Francja. Inicjatywa będzie miała na celu pomoc w naprawie systemu finansowego Ukrainy i zapewnienie skutecznego wydawania funduszy pomocowych. „Najskuteczniejszą formą presji [na Rosję, przyp. autora], będzie efektywna pomoc dla Ukrainy i ochrona jej przed upadkiem. Ten scenariusz jest wciąż możliwy” – mówił premier Donald Tusk. Jednocześnie premier Polski i kanclerz Niemiec zapowiedzieli możliwość podpisania politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą już w przyszłym tygodniu. W kwestii kolejnej tury sankcji dla Rosji Angela Merkel powiedziała, że UE jest gotowa do ich wdrożenia, jeśli pierwsze sankcje nie odniosą pożądanych efektów. „Kryzys będzie trwał dłużej niż można się było tego spodziewać” – ostrzegał Donald Tusk.

Wizytę kanclerz Niemiec w Kancelarii Premiera spotkała się z wielkim zainteresowaniem mediów. Powitanie Angeli Merkel przez Donalda Tuska oraz konferencję prasową przywódców Polski i Niemiec relacjonowało około stu dziennikarzy z najważniejszych polskich, niemieckich i innych europejskich mediów. Wśród nich znalazł się także przedstawiciel Przeglądu Spraw Międzynarodowych Notabene.

Tekst i zdjęcia: Michał Kędzierski – Koło Naukowe Notabene, Przegląd Spraw Międzynarodowych Notabene

Tekst ukazał się również na stronie internetowej Przeglądu Spraw Międzynarodowych Notabene