The U.S. Focus on Multiple Security Challenges in Europe and Across the Globe

Instytut Stosunków Międzynarodowych UW i Ambasada U.S.A. zapraszają studentów i wykładowców na spotkanie z Danielem Y. CHIU, byłym Deputy Assistant Secretary w Departmencie Obrony oraz obecnym ekspertem do spraw bezpieczeństwa w Atlantic Council Brent Scowcroft Center on International Security w Waszyngtonie

The U.S. Focus on Multiple Security Challenges in Europe and Across the Globe
11 października (wtorek) o godz. 15:00 w sali 4/5, Nowy Świat 67

Spotkanie odbędzie się w jęz. angielskim

Daniel Y. Chiu is deputy director at the Atlantic Council’s Brent Scowcroft Center on International Security. He is the former deputy assistant secretary of defense for strategy and force development in the US Department of Defense (DoD), where he was responsible for developing national defense strategy and guidance for defense investments in military force structure, technology, and non-materiel solutions. He led work for the Office of the Secretary of Defense on strategic planning with an emphasis on global trends in a complex, dynamic, and globalized security environment. He also oversaw the strategic analysis process, products, and community, using innovative methodologies and tools to assess and manage a wide range of disparate risks across the DoD. Appointed to serve in the Obama administration in 2009, Chiu led work on the 2010 Quadrennial Defense Review, 2012 Defense Strategic Guidance, and the 2014 Quadrennial Defense Review.